Néhány hasznos program a millió közül a teljesség igénye nélkül:))))


Total Commander 7.0x (fájlkezelő)

Ez nem más mint egy eszméletlen profi fájlkezelő program. Azt hiszem a maga kategóriájában a világ legjobb és legnépszerűbb programja, legalábbis windows platformon. Informatikus révén nekem a cégem megvette "szerencsére", és imádom ezt a programot. Írok róla illetve néhány funkciójáról egy kicsit bővebb leírást, ami ITT olvasható el!





Foxit Reader (PDF nézegető)

Mindenki gyakran találkozik a szabványos PDF állományokkal, és a hozzájuk méltán ajánlot ingyenes Adobe Acrobat Reader-el. Ez egy elég jó program, csak most hogy már elértük a 7. változatát is egyre nagyobb, egyre lassabb lett az idők folyamán míg funkciói nem igazán gyarapodtak. A régi 4-es sorozat telepitője még 4-5MB méretű, a mostani 7-es sorozat már 25MB környékén mozog. Ajánlok helyette egy ingyenes, valamivel több funkciót tartalmazó, nagyon gyorsan induló, és kis méretű programot a foxit reader-t.


Amik miat szeretjük:




VLC media player (video lejátszó)

Mindenki szívot már a kodekekkel, milyen jó lenne ha lenne 1 olyan lejátszó ami mindet lejátszana külön kodek nélkül, magyar menű, és még ingyenes is persze. Milyen jó lenne mi?? És imánk meghallgatatott:))) Ez a VLC, az hogy minek a röviditése nem tudom de nem is lényeg. Kicsit szokni kell a kezelését, de egy nagyon jó program. Legyen szó DVDről, DivXről realPlay álományról vagy éppen quicktime mov-járól, mindegyikkel elboldogul. Néhány apróság hiányzik belőle, de ne legyünk telhetetlenek. Amikor ez a leírás készült még a nagyon sokáig létező 0.86 volt az aktuális, azóta már kint van az 1.0.5. Ha valaki iso állományokban kap szabvány video anyagot, például DVD-t, akkor nem kell azt virtuális meghajtó segítségével megnyitni, mert a program legalábbis a szabvány ISO-t meg tudja magától is nyitni, csak társitani kell hozzá. Ez a program is ingyenes.




DVDdecrypter 3.5.4.0 (DVD rippelő)

Ez egy ingyenes, sajnos több éve nem fejlesztett DVD rippelő program, sokak szerint a legjobb a piacon. Ha valaki vesz egy olyan DVD filmet amiket sok újság mellé adnak, azokkal az a baj, hogy az olcsoságot úgy egyenlitik ki, hogy rengeteg reklámot is rápakolnak a lemezre, ezt pedig mindenki utálja. Ráadásul mindenzt sokszor úgy valósitják meg, hogy sem átugrani sem beletekerni nem lehet, sőt még gyorsítani sem, undoritó. "Nézd végig apafej" a mottojuk. Van olyan lemezem amin a szokásos reklámokon felül beraktak még néhány mozi előzetest de úgy, hogy ezek egymás után automatikusan elindultak és nem lehetet őket átugrani, beletekerni, vagy éppen a sebességet növelni hogy hamarabb vége legyen. Megmértem, majdnem 15 perc reklámot kellet véginézni mire a film menűjéhez eljutottam, és ne legyen pipa az ember?! Szerencsére backup-ot csinálhatunk a saját lemezünkről minden szankció nélkül elméletileg. Ez már csak azért is szükséges mert a haverokkal csereberélgetünk ohatatlanul is "eltünnek" a lemezek, ilyenkor ezt a backup-ot adjuk oda, és kész.

Az első dolgunk a rippelés, amire ideális eszköz a DVDdecrypter. Ez egy kis program a netről sok helyről letőlthető, és csak english változata létezik. Fontos dolgok:

Beállítások amik szükségesek lehetnek tools/settings pontban:

Inditsuk el a programot és tegyük be a lemezt. A "source"- nél (forrás) válaszuk ki azt az optikai meghajtot amiben a lemez van. Ha csak sima másolatot akarunk egy az egyben akkor a "mode" nál kérjük ISO read pontot. Ha elinditottuk a másolást és elkészült a szabványos ISO állományunk, utána ugyan itt az ISO write ponttal tudjuk az betallozni és kiírni egy lemezre. Persze egy alap DVD video meg szokta haladni az alap 4.7GB-os lemezek kapacitását, de ha van 2 rétegű (DL) lemezünk akkor semmi gond sincsen.

A fenti 15 perc reklám bővitett példájánál maradva nekünk ez az egy az egybe másolás nem megfelelő. Ezért a "mode" nál kérjük a "File F"-et, majd az Edit pontban a sima "main movie"-t amivel csak a fő film kerül a jobb oldali ablakban kijelölésre (menű sem lesz). Ehhez még kell hogy kijelöljük a "VIDEO_TS.IFO", "VIDEO_TS.BUP" és a nálam a fő filmnek megfelelő 01-es "VTS_01_0.BUP"-okat is, ezekben vannak a chapterek, és egyéb beállítások. A "destination"-al (cél) válasszuk ki azt a könyvtárat ahova szeretnénk a másolást. A program ha több particiónk is van, akkor mindig az kinálja fel amin a legtöbb a szabad hely, könyvtárnévnek meg a lemez cimkéjét adja. Mint látható egy 47 gigás D: particióra akar másolni, amiből 38 éppen szabad, és az amerikai pite 2 az áldozat. Ha mindennel kész vagyunk akkor az alúl lévő DVD ikonnal indul a másolás. Kiírni sajnos csak ISO állományokat tud, így ehhez egyéb programot kell választanunk, például az ingyenes infraRecorder-t.




ELBY cloneDVD2 (DVD klonozó)

Ha editálni is akarunk akkor egy kedvencem az Elby cég cloneDVD2-je. Nem kell hozzá zseninek lenni hogy használhassuk, és nagyon jó a kodoló része is, jó minőségben transzformál. Ez hasonlóan a másik termékükhőz a cloneCD-hez nem ingyenes de 15 napig teljes értéküen lehet használni. A cloneDVD-re vigyázni kell mert van egy másik cégnek is ilyen nevű terméke!!!

Ha elinditottuk a programot akkor a fő oldalon 3 lehetőségünk van.

  1. forrás editálására
  2. lemez egy az egybe klónozására
  3. már meglévő adatok, például az elöbb tárgyalt decrypterrel felrippelt adatok kiírására, illetve nagyon érdekes hogy ISO-t is képes csinálni a rippelt állományokból

A 2. 3. pontok egyértelműek, foglakozzunk az 1. legfelső ponttal.

Válasszuk ki a filmet, a jobb oldali listába bekerül az összes a lemezen lévő video, amiket az előnézetben gyorsitva megtekinthetünk. Nekünk csak értelemszerüen a leghosszabb játékidejű fő filmre van szükségünk, tehát pipa csak ott legyen, bár ezt alapból is megcsinálja. Előfordul, hogy itt 2-3 ugyanolyan állomány is van egymás alatt, de akkor csak arról van szó hogy több különböző kameraállásból filmezet "angle" ről van szó. Alatta van egy lemez választó, DVD5 vagy a kétrétegű DVD9 (DL) lemezünk lesz-e a cél. Mellette a minőség sáv, ha a csuszka a pirosban van akkor látható lesz a minőségromlás, ha a zöldben akkor még nem. A következő oldalon a felesleges hangsávoktól és feliratoktól szabadulhatunk meg. Az angol rendezői megjegyzéseknek van értelme, pláne ha valaki jól beszéli, de a magyar rendezői megjegyzések csak kritikusok bohockodásai az meg kit érdekel?! Sok értelmét az 1 nyelven több hangsávnak sem tartom, mert ha már van magyar 5.1 akkor a 2.0 minek??? A következő lapon az állithatjuk be mi legyen a kimenet. Lehet ISO, lehet DVD állomány, vagy mehet közvetve a DVD íróra is. Itt szólnák, hogy a CloneDVD hibája legalábbis annak a változatnak ami nálam volt, hogy egyes írás közben a progress sáv megáll, és olyan mintha nem írna. Elég zavaró, és nekem úgy tünt mintha az írási sebességet is hiába állitja be az ember mindig ugyanazzal a sebességgel írna, de lehet tévedek.





FastStone képnézegető

Ingyenes képnézegető, magyar menűs változata is van, bár az általában verzió számban el szokott maradni legújabbtól. Funkcióit tekintve kb. az tudja mint a fizetős ACD SE olyan 15000 forintért. Az összes ismert képformátumot be tudja olvasni, de találtam 1-2 ritkán használtat, például a GIMP saját képformátumát az xcf-et nem ismeri (egyetlen más képnézegető sem), de ilyennel nem sürün fogunk találkozni. Lehet vele a szokásos képrendezéseket, egyedi átnevezéseket (F2), vagy akár kötegelt átnevezéseket, másolásokat végrehajtani, vörösszem eltávolitás, forgatás, stb. Érdekes szolgáltatások vannak a "Létrehozás" menűpont alatt, mint például a diavetitő készítése. Ami fontos, és nagyon jó benne az a képek akár csoportos konvertálása. Kijelöljük a képeket, majd F3-al feljön a képek kötegelt konvertálása. Az output beállításoknál vannak a kimeneti beállítások és a "További beállítások" pont alatt rengeteg egyéb beállításra bukkanhatunk. Nem egy PotoShop, de amire nekünk kell arra elégséges az itt lévő opciók tömkelege.




XnView képnézegető

Ingyenes képnézegető, magyar menűs változata is van, gyakorlatilag a fent emlitett FastStone tudású program. Nagyon régen a piacon van. A "Látvány" pontban a kinézetét is jelentősen át lehet szabni, itt az elrendezés, és a miniatűrök méretének változtatása érdemel emlitést. Tud olvasni twain driverről, magyarán szkennelről is képes képet megjeleniteni és elmenteni, panoráma képet csinálni, stb. Érdekes szolgáltatása a Létrehozás alatt a web oldal (lásd kép). Ezzel csinál a kijelölt képekből egy index képekkel ellátott web oldalt, amiben a kis képekre kattintva a nagy változata is megtekinthető. Az így készített könyvtárstrukturát a képekkel és a weblapokkal feltöltjük a saját oldalunkra, majd az index oldalt belinkeljük és müködik is. A konvertálási rész itt is nagyon sokrétű, az eszközök konvertálás pont alatt érhető el. A magyarítás 1-2 helyen az ékezetek esetében hibás, bizonyos funkciói nincsenek meg amik a FastStone-ban benne vannak, előlnézet nincs sajna, de a zajok szürök tekintetében sokrétübb annál.